Redakcja
Badania przesiewowe u dzieci
Redakcja

Badania przesiewowe zwane są również badaniami skriningowymi lub po prostu skriningiem. Wykonuje się je już u noworodków, przeprowadza w szkołach i nie można zapominać o nich w dorosłym życiu. Co to są badania przesiewowe? Jakie są zalety ich wykonywania? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w poniższym artykule.

Czytaj dalej
Rzadkie choroby u dzieci
Redakcja

Choroby rzadkie zazwyczaj są uwarunkowane genetycznie i wyróżnia je przewlekły oraz nierzadko ciężki przebieg. W połowie przypadków ujawniają się już w wieku dziecięcym, jednak mimo tego są one bardzo trudne w rozpoznaniu, a dodatkowo towarzyszy im brak świadomości społecznej i wiedzy na ich temat. Obecnie znanych jest ponad sześć tysięcy rzadkich chorób, przy czym każde nowe schorzenie jest regularnie opisywane w literaturze medycznej. Na rzadkie choroby genetyczne, neurologiczne, psychiczne czy metaboliczne cierpi od 6 do 8% populacji. W Polsce liczba ta wynosi około 2,3-3 mln osób.

Czytaj dalej
Jak i kiedy objawia się padaczka u dzieci?
Redakcja

Padaczka jest chorobą centralnego układu nerwowego, w której występują przerwy w wysyłaniu przez mózg sygnałów elektrycznych. Powoduje to chwilowe kłopoty z komunikacją między komórkami nerwowymi, w wyniku czego dochodzi do napadów padaczkowych. To jedna z najczęstszych chorób neurologicznych wieku dziecięcego, dlatego warto uważnie się jej przyjrzeć. W niniejszym artykule wyjaśniamy, kiedy objawia się padaczka u dzieci, co powoduje ataki padaczki oraz jakie badania są konieczne w takim wypadku. Wskazujemy również na to, kiedy padaczka jest wyleczona czy gdzie leczyć padaczkę.

Czytaj dalej